Za 6 rohlíků zaplatíme v pekárně celkem x korun. To je stejně jako za 4 housky.
Kterým výrazem s proměnnou x vyjádříme cenu jednoho rohlíku?
Kterým výrazem s proměnnou x vyjádříme cenu 3 housek?
3 housky ze 4 představují \(3\over4\) z celkového množství.
V pekárně jsme za 4 rohlíky a 6 housek zaplatili 52 Kč. Kolik stojí jedna houska?
Cena jednoho rohlíku je \(x\over6\) a cena jedné housky \(x\over4\).